Wirtualna Polska nie zwalnia tempa. Wyniki WPH za trzeci kwartał 2015 r.

16 listopada 2015

Trzeci kwartał 2015 roku był kolejnym, w którym Wirtualna Polska Holding (WPL) utrzymała wysokie, przewyższające rynkowe oczekiwania, tempo wzrostu przychodów. Nawet po wyłączeniu z wpływu akwizycji z trzeciego kwartału, spółka może pochwalić się imponującym wzrostem przychodów gotówkowych na poziomie blisko 25%, w porównaniu z danymi finansowymi pro forma za analogiczny okres 2014 roku. WPL kontynuowała akwizycje, umacniając się tym samym w ważnym segmencie finansowego e-commerce.

Wzrost w trzecim kwartale bieżącego roku był o wiele trudniejszy do osiągnięcia od wcześniejszych, gdyż jest odnoszony do wysokiej, zeszłorocznej bazy, która po raz pierwszy uwzględnia już synergie z połączenia WP i o2. Zagregowany wzrost przychodów gotówkowych za dwa lata, porównując trzeci kwartał 2015 do analogicznego kwartału 2013 roku, przekracza 75%, co jest rzadko spotykane dla tak dojrzałej spółki i rynku. Zarówno dane finansowe opisujące organiczny wzrost, jak i nasza utrzymująca się aktywność akwizycyjna, potwierdzają zapowiadany, konsekwentny rozwój Wirtualnej Polski. – mówi Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding S.A.

W ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku przychody gotówkowe ze sprzedaży, ujęte dla celów porównawczych z wyłączeniem akwizycji zrealizowanych przez spółkę w 2015 roku, wyniosły 193,9 mln złotych. Wzrosły one o 27,3% w stosunku do przychodów obliczonych na bazie danych finansowych pro forma za analogiczny okres 2014 roku oraz o 24,8% w samym trzecim kwartale.

Było to możliwe dzięki zrealizowanym synergiom przychodowym oraz umacniającej się pozycji rynkowej spółki. – komentuje Elżbieta Bujniewicz-Belka, Członek Zarządu, CFO Wirtualna Polska Holding S.A.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2015 roku WPL wygenerowała 74,4 mln złotych skorygowanej EBITDA, co oznacza wzrost o 15,6 mln złotych w stosunku do wartości proforma tego wskaźnika w okresie dziewięciu miesięcy roku poprzedniego. EBITDA, która wyniosła 63 mln złotych, przyczyniła się do wygenerowania dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w wysokości 57,6 mln złotych. Skorygowana EBITDA proforma za ostatnie dwanaście miesięcy osiągnęła poziom 99,6 mln złotych.

Kontynuując akwizycje we wrześniu 2015 roku Grupa Wirtualna Polska nabyła Finansowysupermarket.pl oraz Jedenwniosek.pl. Oba portale to niezależne porównywarki, umożliwiające samodzielny wybór produktów finansowych, oszczędnościowych i inwestycyjnych, oferowanych przez kilkadziesiąt instytucji w Polsce. Akwizycja ta uzupełnia kompetencje, zwiększa skalę działania i udział rynkowy Grupy Wirtualna Polska w segmencie finansowego e-commerce.

Konsekwentnie dążymy do osiągnięcia pozycji głównego medium informacyjno-kulturalno-rozrywkowego w Polsce poprzez dostarczanie Polakom atrakcyjnych treści oraz inspiracji w codziennych decyzjach, w szczególności tych konsumenckich. – dodaje Jacek Świderski.

Kontakt dla mediów:
Point of View Business Communications Consultancy
Marta Marczak mm@pov.pl, tel. 695 602 099
Urszula Kułak uk@pov.pl, tel. 693 521 533
Grupa Wirtualna Polska
Katarzyna Halicka Katarzyna.Halicka@grupawp.pl, tel. 502 707 138