Wirtualna Polska współpracuje z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca. Wspólnie realizują projekt wsparcia strażników lasów działających w całej Polsce. To kolejny projekt wpisujący się w realizację zobowiązań zawartych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju WP na najbliższe lata.
Projekt wspiera grupy strażnicze - aktywistów ekologicznych działających na rzecz lasów w różnych regionach Polski. Dzięki wsparciu finansowemu Wirtualnej Polski i Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca, wolontariusze mogą skorzystać ze szkoleń i podnoszenia swoich kwalifikacji. Mają też zapewniony dostęp do konsultacji merytorycznych z prawnikami, którzy pomagają im w przygotowywaniu oficjalnej dokumentacji oraz do konsultacji z leśnikami, w zakresie sporządzania uwag do Planu Urządzania Lasu. Projekt realizowany będzie do marca 2024 roku.
W dzień ogłoszenia projektu opublikowano film z udziałem strażników z Fundacji Alarm dla Klimatu, Akcji Ratujmy Las Mokrzański i Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka. Zachęcają oni do dołączenia do grup strażniczych i ochrony polskich lasów. Film dostępny tutaj.
– Aktywistki i aktywiści, których wspiera Fundusz Obywatelski, dokumentują wycinki drzew, organizują obywatelskie patrole, przygotowują ekspertyzy przyrodnicze i prawne. Zadają pytania w ramach dostępu do informacji publicznej i wygrywają sądowe batalie z władzą. Walczą o jakość wody pitnej, ratują jeziora, rzeki i bagna. Dbają o bezpieczne spacery w lesie, monitorując przestrzeganie przez koła łowieckie i gminy przepisów dotyczących ogłaszania terminów polowań zbiorowych i udzielają porad osobom, które chcą się zaangażować. Cieszę się, że aktywistycznych inicjatyw na rzecz przyrody jest coraz więcej, ponieważ presja społeczna ma sens – mówi Julia Brykczyńska, dyrektorka Funduszu Obywatelskiego im Henryka Wujca.
– Zdajemy sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest odnalezienie się w gąszczu przepisów, którymi rządzi się gospodarka leśna. Dlatego staramy się na miarę naszych możliwości pomagać wszystkim osobom zainteresowanym losem lasów, które rosną obok ich domu, w ich najbliższym sąsiedztwie. Obywatele są pozbawieni w tym zakresie wsparcia instytucji publicznych i muszą we własnym zakresie doszkalać się, robią to po godzinach swojej pracy, angażując swój cały wolny czas. Cieszy nas, że Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca wraz z Wirtualną Polską zdecydowali się nam pomóc w codziennej walce o lasy – komentuje Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.
– W czasach postępujących zmian klimatycznych ochrona lasów to kluczowe zadanie, które wszyscy mamy do wykonania. Współpraca Wirtualnej Polski przy inicjatywach takich jak ta pozwala rozpowszechniać ważne tematy poprzez nasze medialne zasięgi. Oprócz wsparcia i promocji działających już wolontariuszy, w ramach akcji chcemy zachęcać innych do wstąpienia w szeregi strażników – mówi Agata Chaber, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji w Wirtualnej Polsce.
Wirtualna Polska Holding S.A. kontynuuje realizację zadań opisanych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju. W ubiegłych latach spółka posadziła 1 ha lasu w miejscowości Olędy koło Siedlec i wzięła pod ochronę 1,5 ha zagrożonego wycinką lasu w Bochotnicy, w woj. Lubelskim. W strategii na lata 2022-2025, opisane zostały trzy główne obszary działań – środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Wśród najważniejszych celów są: niezależność mediów, zielona energia, edukacja klimatyczna, różnorodność oraz cyberbezpieczeństwo.
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze działa jako organizacja ekspercka od 2008 roku, zrzeszając przyrodników, leśników, socjologów i prawników, działających na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego Polski i jej pogranicza. Realizuje działania na rzecz najcenniejszych przyrodniczo terenów, poprzez m.in. pomoc prawną dla lokalnych przyrodników, wnioskowanie o ochronę dla pomników przyrody czy stref dla cennych gatunków, a także o zaprzestanie pozyskiwania drewna w miejscach ich występowania.