List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy - 2015

2016-03-18

Drodzy Akcjonariusze,
to był złoty rok dla naszej Grupy, która nigdy wcześniej, w swojej 20-letniej historii, nie była tak silna. Debiut giełdowy w maju był świetną okazją do pokazania światu potencjału nowej, przebudowanej przez półtora roku Wirtualnej Polski.

Naszą misją jest informowanie, dostarczanie opiniotwórczych treści i wspieranie Polaków w codziennych decyzjach, w szczególności tych konsumenckich. Dlatego od dwóch lat i zgodnie z zapowiedziami podczas debiutu, konsekwentnie budujemy silną pozycję Wirtualnej Polski w świecie e-commerce'u. Po grudniowym zakupie Wakacje.pl osiągnęliśmy pozycję lidera w czterech kategoriach marketplace'ow - odzieżowej (Domodi.pl/ Allani.pl), wyposażenia wnętrz (Homebook.pl), usług finansowych (Money.pl) i podróży. Ten kierunek rozwoju daje nam już istotną ekspozycję na rynek handlu internetowego oraz uodparnia nas na ewentualne zawirowania na hipercyklicznym rynku reklamowym.

Rok 2015 był rokiem spełniania obietnic. Jako młoda organizacja, powstała z połączenia kilkunastu konkurujących ze sobą wcześniej spółek, budowaliśmy zaufanie Użytkowników, Pracowników, Klientów i Inwestorów.

Zapowiadaliśmy opiniotwórcze medium i walkę z postępującą tabloidyzacją wydawców cyfrowych. Użytkownicy dostrzegli zmianę jakości treści publikowanych w serwisach Wirtualnej Polski. Potwierdza to diametralna poprawa postrzegania WP, uchwycona w corocznym badaniu wizerunku (IBRP) oraz nasze zwycięstwa w rankingach cytowalności mediów (IMM). Co ważne, nie dokonaliśmy tego kosztem oglądalności. Nigdy wcześniej z usług Wirtualnej Polski nie korzystało każdego miesiąca ponad 18 min Polaków.

Taka zmiana percepcji naszych produktów przez Użytkowników (i trzykrotny wzrost wartości spółki) w ostatnich dwóch latach była możliwa dzięki temu, że przestaliśmy być miejscem pracy dla każdego, staliśmy się spółką, w której pracują tylko najlepsi. Silną organizacją, której nikt łatwo nie przewróci i członkostwo w której jest powodem do dumy! Dlatego, patrząc na to co zrobiliśmy wspólnie, aż trudno uwierzyć, że rok 2015 miał tylko 12 miesięcy.

Dwa lata temu postawiliśmy sobie za cel zbudowanie pozycji partnera pierwszego wyboru dla Reklamodawców. Czy to się udało? Organiczny wzrost przychodów o 75% w tym okresie, na tak dojrzałym rynku i w odniesieniu do tak dojrzałej spółki, jest najlepszym tego dowodem. Trwałość zmian potwierdza dodatkowo pierwsze w historii zwycięstwo naszego Biura Reklamy w corocznym rankingu branżowym (Media&Marketing).

Zrealizowaliśmy wszystkie zapowiadane akwizycje przy atrakcyjnych wycenach. Planowo i zgodnie z celami emisji wydaliśmy pozyskane z giełdy środki. Nasi konkurenci są w większości częścią dużych, międzynarodowych koncernów. My stawiamy na długoterminowe relacje z Inwestorami, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że rynek kapitałowy będzie dla nas partnerem na wiele lat.

Rok 2016 jest rokiem dużych zmian w mediach, w których widzimy szansę dla Wirtualnej Polski na wyróżnienie się na rynku. Będziemy chcieli je wykorzystać, trzymając wysokie standardy dziennikarstwa informacyjnego. Chcemy, aby Wirtualna Polska była marką zaufania, autorytetem w mediach dla każdego Polaka. Będziemy dalej realizowali naszą strategię „MoViBE" - mobile, video, big data i e-commerce. Spodziewamy się, że w bieżącym roku urządzenia mobilne wygrają już wyścig z komputerami o uwagę naszych Użytkowników, jednocześnie zwiększając ogólny czas kontaktu z mediami. To duża zmiana, do której przygotowujemy się wraz z Reklamodawcami. Uważamy, że obok rozwoju reklamy video i pozyskiwania budżetów telewizyjnych, będzie to najszybciej rosnąca część naszej działalności. Kluczową rolę we wszystkich obszarach reklamowych i e-commerce spełniać będą nasze systemy big data, ważna przewaga konkurencyjna Wirtualnej Polski wynikająca ze skali działalności i systemu kont e-mail.

W 2015 roku udowodniliśmy sobie i światu, że nie tylko produkujemy wysokiej jakości marzenia, ale także je realizujemy. Skuteczność i odwaga stały się znakiem rozpoznawczym Wirtualnej Polski.

Z poważaniem,
Jacek Świderski
Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA