List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy – 2020

2021-03-30

Drodzy Akcjonariusze,
W skutym covidowym lodem świecie w 2020 roku, internet był jak tlen, jak przerębel, do którego przypłynęły wszystkie ryby. Polacy stopniowo coraz lepiej radzili sobie z dostosowaniem się do epidemicznego wyzwania. Doskonale widoczna była różnica pomiędzy wiosennym a jesiennym uderzeniem pandemii. Popadaniem w entropię, a kawitacyjnym przyśpieszeniem w adaptowaniu świata cyfrowego na własne potrzeby.

Analogicznie kształtowały się wyniki holdingu. Mieliśmy stabilny pierwszy kwartał. Drugi to okres rynkowej paniki i gdyby był rybą, to najchętniej wrzucilibyśmy go z powrotem do wody. Tak aby, od lata, poprzez jesienne miesiące z każdym tygodniem odnotowywać coraz lepsze rezultaty. Cierpliwość, rozsądek i ciężka praca wszystkich obywateli Wirtualnej Polski przyniosła w całym 2020 roku ponadrynkowe wzrosty.

Swój udział w rynku zwiększyły zarówno ciężko doświadczone Covidem Wakacje.pl o 50% do 14%, jak i najszybciej rozwijająca się spółka naszej grupy Superauto.pl, osiągająca 0,51% udziału w sprzedaży nowych aut w Polsce. Zbliżony do udziału Telewizji WP w oglądalności telewizji w Polsce, co przełożyło się na pierwsze 2 mln zł rocznego zysku z tego projektu.

Dobre wyniki całej grupy kapitałowej w 2020 to głównie zasługa naszych mediów. Wirtualna Polska Media pod wodzą Joanny Pawlak osiąga dobre rezultaty oglądalnościowe i jeszcze lepsze wyniki finansowe. To pozwala nam w kolejnych kwartałach śmiało inwestować w jakość naszego mediowego produktu, tak aby umocnić się na pozycji lidera wśród portali horyzontalnych w Polsce.

W 2020 roku wykonaliśmy zapowiadaną pracę nad efektywnością produktu reklamowego, którego zwieńczeniem był start WP Sales Boostera oraz sieci reklamowej WPartner. Efektywność dla pierwszej uruchomionej branży – odzieżowej - jest już porównywalna, zgodnie z zapowiedziami, do poziomu globalnych platform. Rozpoczęliśmy testowe odbieranie Googlowi dostępu do naszej powierzchni, gdyż chcemy mieć z reklamodawcami bezpośrednie relacje.

Liczymy, że tak jak Wirtualna Polska upowszechniła na rynku standard rozliczeń za reklamy faktycznie obejrzane w kampaniach wizerunkowych, tak w kampaniach performance rozpropagujemy rozliczenie warunkowane wygenerowaniem faktycznej sprzedaży (RoAS). W grudniu, już 12% naszych kampanii performance było „boostowane”, co skutkowało wyższym zwrotem z inwestycji reklamowych lokowanych u nas.

Sieć reklamowa WPartner, jedynie w drugim półroczu 2020, nawiązała współpracę z wydawcami, którzy reprezentują zbliżony do samej Wirtualnej Polski Holding potencjał podaży powierzchni reklamowej. Skupiamy się teraz na zwiększeniu popytu, w tym celu udostępniliśmy klientom kilka dni temu system samodzielnej obsługi reklam WP ADS.

Jesteśmy firmą technologiczną. Co czwarty Obywatel WP to inżynier. W ciągłej służbie dla Wirtualnej pracuje ponad 10 tysięcy serwerów. Zużywamy tyle energii elektrycznej, ile małe miasto. Polska znajduje się na szarym końcu na świecie w karbonizacji produkcji energii, z 800g dwutlenku węgla na każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę energii elektrycznej. Dlatego wysiłek każdej polskiej firmy na drodze do zmniejszenia zużycia energii lub negatywnych skutków jej produkcji jest więcej wart niż firm z innych krajów. Wirtualna Polska podejmie ten wysiłek. Chcemy osiągnąć zeroemisyjność naszych serwerowni do 2023 roku.

2020 rok wymagał od nas wszystkich hartu ducha i go dostał, bo trafił na internetowe morsy. Mimo że trzecia dekada XXI wieku rozpoczęła się burzliwie, to dla naszej branży obecnie nie oznacza nic innego jak wcześniejszą realizację wieloletnich biznesplanów.

Z poważaniem,

Jacek Świderski
Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA